Optymalizacja

Kompletne sprzątanie Windows

kompletne sprzatanie systemu WindowsCo jakiś czas trzeba sprzątać, tak już jest i nic się z tym nie zrobi. Dzięki Bogu że w systemie nie musimy tego często robić. Poniżej przedstawiam jak zrobić generalny porządek w systemie i zoptymalizować go do szybszego działania. Polecam robić takie sprzątanie raz na miesiąc a system będzie na pewno działał o wiele wydajniej. 

Z racji iż artykuł jest dość długi podzieliłem go na części aby użytkownicy z wolniejszym łączem mogli załadować go szybciej.

 

 


odkurzacz

Pierw wyczyszczenie ze zbędnych plików i folderów, tutaj polecam program Odkurzacz (dobre bo polskie :P). Podczas instalacji widzimy opcje aktualizacji bazy - robimy to. Następnie wykonujemy "szybkie" czyszczenie, które sam zaproponuje przy pierwszym uruchomieniu

odkurzacz wstepne czyszczenie

Po czym zaznaczamy i skanujemy każdą partycję dysku

zaznaczanie pozycji do wyczyszczenia odkurzaczem

na koniec kasujemy wszystkie wpisy. W domyślnych ustawieniach wszelkie kasowane pliki są zbędne dla działania naszego systemu. Dodatkowo możemy użyć narzędzia o nazwie Monitor Porzuconych Folderów, znajdziemy go w odkurzacz ustawienia => dodatkowe moduły. Po przeskanowaniu systemu klikamy PPM i zaznaczamy zbędne foldery.

UWAGA ! Foldery które mają z nazwie na początku znak $ są to foldery poprawek do systemu, jeśli będziecie chcieli kiedyś odinstalować poprawkę to je odznaczcie ale jest mało prawdopodobne że to zrobicie.


przywracanie systemu ikona Odzyskamy też trochę miejsca gdy skasujemy punkty przywracania systemu. Spokojnie, kasowane są wszystkie z wyjątkiem najnowszego. Klikamy Mój komputer => Partycja C => PPM => Właściwości => Oczyszczanie dysku => Więcej opcji => Przywracanie systemu => Oczyść.


plki prefetch Pliki Prefetch - pliki z informacjami o najczęściej używanych aplikacjach i ładowanych przez nich bibliotekach. Po ich skasowaniu "baza" tworzy się na nowo co po pewnym czasie skutkuje szybszym uruchamianiem systemu. Kasujemy wszystkie wpisy (pliki) z folderu C:\Windows\Prefetch


kopia zapasowa Kopia bezpieczeństwa ważnych plików - przydatne jest to wtedy, gdy Twój komputer zostanie zainfekowany wirusem, którym zastąpi jakiś plik systemu. Zazwyczaj wirusy postępujące w ten sposób i tak wyłączają możliwość przywrócenia plików z kopii. Aby wykasować te pliki kasujemy zawartość folderu C:\WINDOWS\system32\dllcache


hibernacja Hibernacja i plik wymiany - O ile bez tego pierwszego można się obejść (osobiście ja do tych ludzi nie należę :P) to z tym drugim różnie bywa. Są programy które bez pliku wymiany nie będą działały poprawnie, baa, są przypadki że odmówią całkowicie posłuszeństwa ale jest ich niewiele. Więc tak, aby wyłączyć hibernację :

(XP) Panel sterowania => Ekran => Wygaszacz ekranu => Zasilanie => Hibernacja => Włącz hibernacje (odznaczyć).

(Vista/7) Start => Wszystkie programy => Akcesoria => PPM na Wiersz poleceń i Uruchom jako administrator. Wpisujemy komendę powercfg -h off


Jeśli chodzi o plik wymiany to :

(XP) Panel sterowania => System => Zaawansowane => Wydajność: Ustawienia => Zaawansowane => Pamięć wirtualna: Zmień

(Vista/7) Panel sterowania => Wszystkie elementy Panelu sterowania => System => Zaawansowane ustawienia systemu => Zaawansowane => Wydajność => Ustawienia => Zaawansowane => Zmień

Tutaj możemy całkowicie wyłączyć (bez pliku stronicowania), ograniczyć rozmiar (rozmiar niestandardowy) bądź pozwolić systemowi samodzielnie ustawić (co doradzam). Początkowy rozmiar pliku wymiany powinien być ustawiony na 150% wielkości posiadanej pamięci RAM, maksymalny to 300%.


kosz windows ikona Wielkość kosza - Miejsce zarezerwowane na kosz to w sumie miejsce niedostępne dla innych plików i po prostu stracone. Ograniczmy domyślną pojemność kosza, wynoszącą 10% przestrzeni partycji, a zyskamy wielokrotnie więcej niż po usunięciu innych i bardziej przydatnych katalogów. Klikając w ikonę kosza prawym przyciskiem myszy wybieramy Właściwości, a na zakładce Globalne zaznaczamy opcję Konfiguruj dyski niezależnie. W następnym kroku maksymalnie ograniczamy pojemność kosza przynajmniej dla partycji systemowej.


rejestr windows ikona Rejestr - dobrym sposobem odmulania systemu jest oczyszczenie rejestruj. Na rynku jest pełno tego typu programów, z darmowych mogę polecić : RegCleaner ew. mały kombajn o nazwie Easy Cleaner który również posiada opcję czyszczenia rejestru ze zbędnych wpisów. Po oczyszczeniu wypadało by defragmentować rejestr, polecam darmowy program Auslogics registry defrag. Polecam też zobaczyć wpis jak krok po kroku wyczyścić i zdefragmentować rejestr.
UWAGA ! Zabawa z rejestrem nie jest wskazana dla mało doświadczonych użytkowników !


dysk twardy Jeśli nadal uważacie że macie za mało miejsca na dysku to polecam program xinorbis (do pobrania na moim chomiku), który w prosty sposób ukazuje zawartość folderów. Podobną opcję posiada również Easy Cleaner (zajęte miejsce). Dzięki temu łatwo znajdziemy plik który zajmuje za dużo miejsca na dysku.zbedne uslugi Wyłączenie zbędnych usług - Wyłączenie usług które i ta rzadko kto używa. Można je wyłączyć poprzez programy wbudowane w windows lecz ja polecam bezpłatny CodeStuff Starter.

Niżej widzimy zaznaczone na czerwono. Autostart to miejsce gdzie uruchamiane są programy a Services usługi.


code stuff starter
code stuff starter 2


Wyłączenie zbędnego programu polega na odhaczeniu ptaszka z pola a zmianę uruchamiania usługi wykonujemy poprzez dwukrotne klikniecie na jedną z nich i wybranie

Wyłączona - Disabled / Automatycznie - Automatic / Ręcznie - Manual

 


Tabele ze zbędnymi usługami dla XP :

zbedne uslugi tabela 1

zbedne uslugi tabela 2


Windows Vista/7 (metoda kopiuj-wklej gdyż nie jestem osobą lubiącą robić dwa razy to samo) a oto link do usług i ich opisu.

Jeśli ktoś zna angielski to zapraszam tutaj.

 

defragmentacja ikona Kolejnym krokiem jest defragmentacja dysku po wywaleniu śmieci. Z bezpłatnych polecam Puran Defrag.

puran defrag defragmentacja

Zaznaczamy partycję i klikamy Defrag. Robimy tak z każdą za wyjątkiem systemowej ! Na końcu zaznaczamy partycję systemową i klikamy Boot Time Defrag i wybieramy Restart-Defrag-Restart + Disk Check. Potwierdzamy wybór klikając OK. Teraz komputer się zrestartuje, właczy checkdisk, zrestartuje i zdefragmentuje w pełni partycję systemową. Czemu akurat podczas restartu ? Ponieważ w trakcie pracy wiele plików jest zablokowanych przez system i defragmentacja w trakcie bootowania jest bardziej efektywna.

UWAGA ! Z racji dużej fragmentacji plików i wolnej pracy niektórych dysków proces ten może potrwać. Jeśli mamy kilka partycji możemy podzielić defragmentację na dwa dni np. system i partycję z programami jednego dnia a resztę drugiego. Oczywiście praca na systemie gdzie trwa defragmentacja nie należy do komfortowych, proszę mieć to na uwadze.

 

Jesteś tutaj: Strona główna START Porady Optymalizacja Kompletne sprzątanie Windows